Ubrania UV a odzież zwykła – różnice

Ubrania UV to nic innego jak odzież chroniące nas przed słońcem. Są to części garderoby, które blokują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Do niewątpliwie najbardziej popularnych ubrań UV należą koszulki UV, stroje kąpielowe UV, kapelusze UV oraz czapki UV. Jednak czy jest wyraźna różnica między ubraniami UV a odzieżą zwykłą? Na czym ona polega? Czy ubrania UV chronią nas tak naprawdę przed promieniowaniem ultrafioletowym pytajnik i jak właściwie to się dzieje? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części tekstu.

Ubrania UV – co do takiego?

Jak już wspomnieliśmy, odzież z filtrem uv to części garderoby, które skutecznie chronią nas przed promieniowaniem słonecznym. Blokada tam możliwa jest dzięki wykorzystywaniu innowacyjnych technologii już na etapie produkcji materiałów, z których wykonywana jest późniejsza gotowa odzież. Technologia ta polega na tkaniu włókien bardzo ciasno. Im ciaśniejsze splot, tym samym mniej promieni słonecznych będzie mogło przedostać się przez taką tkaninę. Do produkcji odzieży UV wykorzystuje się materiały naturalnie rozpraszające znaczną część promieniowania słonecznego. Wszystko to razem zapewnia skuteczną ochronę przed słońcem i promieniowaniem słonecznym bez użycia jakichkolwiek substancji chemicznych w ubraniach UV.

Należy również wiedzieć, że materiały z których oferowane są ubrania UV, odpowiednio wcześnie poddaje się testom laboratoryjnym, które dokonywane są przez jednostki badawcze na całym świecie. Materiały takie otrzymują w kategorię UPF 50+. Oznacza to po prostu, że potwierdzone zostało to, że blokują one aż 98% szkodliwego promieniowania zarówno UVA, jak i UVB. Zatem najprostszym sposobem, na sprawdzenie, czy konkretne ubranie posiada odpowiedni filtr chroniący przed słońcem oraz szkodliwym działaniem promieni słonecznych, będzie sprawdzenie tego oznaczenia na metce. Jeżeli znajdziemy takie oznaczenie na metce, możemy mieć pewność przeciwny że wybrane przez nas ubrania, będą chroniły przed poparzeniami oraz uszkodzeniami skóry.

Jakie są różnice między odzieżą zwykłą a ubraniami UV?

Jak już zostało wspomniane, ubrania UV tworzą swoistą blokadę dla naszej skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Niestety, ale zwykła odzież, która wykonana jest z zupełnie innych materiałów i nie posiada odpowiednich filtrów, nie chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dlatego też w trosce o swoje zdrowie i naszych najbliższych, powinniśmy wybierać ubrania UV.

Jak możemy chronić się przed promieniowaniem ultrafioletowym?

Promieniowanie ultrafioletowe dociera do naszej skóry cały rok. Nawet w cieniu nie jesteśmy w pełni bezpieczni. Jeżeli chcemy chronić siebie i naszych najbliższych przed słońcem, powinniśmy zastosować się do poniższych rad. Zaczniemy od tego, by przekonać państwa do zakładania ubrań UV. Jest to niewątpliwie najwygodniejsza forma ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Skóra, która zakryta jest odzieżą UV, i jest w pełni chroniona. Należy jednak pamiętać, że im większą część ciała zasłoniły przed słońcem, tym lepiej. Dlatego z powodzeniem latem możemy nosić koszulki UV z długim rękawem. W przypadku dzieci warto również rozważyć kombinezon UV z długim rękawem. Ponadto dodatkowym i obowiązkowym nakryciem głowy powinna być czapka UV lub kapelusz UV. nie należy również zapominać o ochronie naszych oczu. Czapka z daszkiem to nie wszystko. Pamiętajmy by chronić oczy dzieci oraz osób starszych. Na odkryto partie ciała, czyli takie które nie są chronione ubraniami UV, koniecznie aplikujemy kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Najlepiej niech to będzie filtr SPF 30, a w przypadku dzieci SPF 50. Smarowanie kremem z filtrem powinniśmy rozpocząć odpowiednio wcześniej, czyli nie później niż 20 minut przed ekspozycja ciała na słońce. Należy również pamiętać, by powtarzać je dodatkowo co dwie godziny i zawsze po wyjściu z wody.

Podsumowanie Ubrania UV, coraz częściej goszczą w naszych garderobach, co jest niezwykle ważne. Nie powinniśmy się obawiać, że jest to towar trudno dostępny – wyłącz przeciwnie. Ubrania UV są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, dlatego każdy z pewnością wybierze coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *